France Music Competition 2° - 2020
The 8 Honors Prizes

Pavla Tesarova, violin
Pavla Tesarova, violin

3000€

Mariia Narodytska, piano
Mariia Narodytska, piano

2000€

Manon Galy, violin
Manon Galy, violin

2000€

Lisa Chaïb-Auriol, soprano
Lisa Chaïb-Auriol, soprano

1000€

Marcel Cara, harp
Marcel Cara, harp

1000€

Léo Couralet, violin
Léo Couralet, violin

1000€

Claudia Aliaj Oliver, clarinet
Claudia Aliaj Oliver, clarinet

500€

Nicholas Wong, cello
Nicholas Wong, cello

500€

Lending Competition 1° - 2020

Seah Jeong, violonist
Seah Jeong, violonist

Category 3/4: 1st named

Sunyoul Choi, violinist
Sunyoul Choi, violinist

Category 4/4: 1st named

Yeri Roh, violonist
Yeri Roh, violonist

Category 4/4: 2nd named

Paris Music Competition 1° - 2019
The 10 Honors Prizes

Edward Walton, violonist
Edward Walton, violonist
Maxime Quennesson, cellist
Maxime Quennesson, cellist
You Jee-In, cellist
You Jee-In, cellist
Jérémy Garbarg, cellist
Jérémy Garbarg, cellist
Franck Russo, clarinetist
Franck Russo, clarinetist
Yan Mařatka, clarinetist
Yan Mařatka, clarinetist
Xiaoya Liu, pianist
Xiaoya Liu, pianist
Andrzej Wiercinski, pianist
Andrzej Wiercinski, pianist
Yoko Ishikura, violonist
Yoko Ishikura, violonist
Dominik Wagner, double bassist
Dominik Wagner, double bassist

LMDC 2° - 2019

Anne Derouard, soprano
Anne Derouard, soprano

Singing: 1st prize

ZhiPeng Li, baritone
ZhiPeng Li, baritone

Singing: 2nd prize

Leonor Robert, soprano
Leonor Robert, soprano

Singing: 3rd prize

Gonçalo Nova, trombone
Gonçalo Nova, trombone

Grand artists: 1st prizes

Iris Scialom, violin
Iris Scialom, violin

Grand artists: 2nd prize

Moeka Ueno, pianist
Moeka Ueno, pianist

Grand artists: 3d prize

Edward Walton, violin
Edward Walton, violin

Young Artists: 1st grand prize

LMDC 1° - 2018

Sébastien Perez, tuba
Sébastien Perez, tuba

Grand competition: 1st prize

Rachel Sintzel, violin
Rachel Sintzel, violin

Instruments: 1st prize

Keigo Takakura, pianist
Keigo Takakura, pianist

Improvisation: 1st prize

Esel Kim, soprano
Esel Kim, soprano

Singing: 1st prize

Jaemin Park, trumpet
Jaemin Park, trumpet

Young talents: 1st prize

Mateusz Makuch, violin
Mateusz Makuch, violin

Grand competition: 2nd prize

Katarzyna Szydlowska, violin
Katarzyna Szydlowska, violin

Instruments: 2nd prize

Momoko Kanazawa, mezzo-soprano
Momoko Kanazawa, mezzo-soprano

Singing: 2nd prize

Masanori Enoki, pianist
Masanori Enoki, pianist

Improvisation: 2nd prize

Elizabeth Russel, flute
Elizabeth Russel, flute

Young talents: 2nd prize

Hana Wakamatsu, violin
Hana Wakamatsu, violin

Grand competition: 3rd prize

Gonçalo Nova, trombone
Gonçalo Nova, trombone

Young talents: 3rd prize

Yaeram Park, flute
Yaeram Park, flute

Instruments: 3rd prize

The duet, saxophone and piano
The duet, saxophone and piano

Improvisation: 3rd prize

Pauline Djian, soprano
Pauline Djian, soprano

Singing: Special mention